Svetovni dan ozaveščanja o avtizmu je mednarodno priznan dan, ki poteka vsako leto 2. aprila in spodbuja države članice Združenih narodov, da sprejmejo ukrepe za ozaveščanje o avtističnih posameznikih po vsem svetu.
Avtizem ni navadna bolezen in ni duševna bolezen, temveč kompleksna nevrološka razvojna motnja, pri kateri gre za neobičajen razvoj možganov. Spekter avtizma je zelo širok, zato se uporablja izraz motnje avtističnega spektra (MAS). Oseba z MAS drugače razmišlja, razume in občuti svet okoli sebe, predvsem pa se mora prav vsega naučiti – tudi tistega, česar se drugi naučimo spontano in samoumevno. Otroci ne prerastejo MAS, ampak postanejo odrasli z MAS. S pravočasnimi, rednimi in ustreznimi obravnavami lahko vplivamo na to, da se težave v času otrokovega razvoja zmanjšajo.
Tudi učenci 5. a razreda so se na ta dan seznanili z osnovnimi informacijami o omenjeni nevrološki motnji. Ogledali smo si nekaj prispevkov in kratkih filmčkov. Učiteljica dodatne strokovne pomoči Valerija Marič je z nami delila nekaj svojih znanj in izkušenj, ki jih že leta pridobiva pri delu z učenci s posebnimi potrebami, tudi z otroki z motnjo avtističnega spektra.
Bodimo strpni, razumevajoči in izkažimo empatijo do drugačnih.
Zapisala: Nataša Kuhar, razredničarka 5. a