Digitrajni učitelj je inovativni projekt, ki dviguje kompetentnost strokovnih delavcev v izobraževanju na področjih digitalne, trajnostne in finančne pismenosti ter vzpostavlja aktivne samoučeče se skupnosti.
Vizija projekta je vzpostaviti mednarodno priznan sistem profesionalnega razvoja strokovnih in vodstvenih delavcev v vzgoji in izobraževanju, ki postavlja v središče učečo se osebo, ga/jo uspešno pripravlja na izzive prihodnosti ter vzgaja v samostojno in odgovorno osebo-do družbe in do okolja.
Cilj projekta je doseči digitalno, trajnostno in finančno preobrazbo vzgoje in izobraževanja z usposabljanjem vsaj 20.000 »digitrajnih učiteljev«.
V obdobju projekta se vsak vključeni usposablja 13 dni:
- 11 dni digitalnim kompetencam,
- 1 dan kompetencam za trajnostni razvoj in
- 1 dan kompetencam finančne pismenosti.
Pri uvajanju sprememb je zelo pomembno medsebojno sodelovanje in izmenjava izkušenj ter primerov dobrih praks. S temi aktivnostmi se spodbuja VIZe, se jih motivira na njihovi poti transformacije v VIZ prihodnosti. Pomembno je, da deljenje primerov dobrih praks in medsebojno sodelovanje poteka znotraj VIZ. Na vsakem VIZ je potrebno zagotoviti delitev informacij o projektu in usmerjenost k viziji projekta. Za dosego večje poenotenosti, večjega interesa za projekt in pospešitev usvajanja kompetenc, si bodo sodelavci na vsakem VIZ medsebojno delili primere dobrih praks. Deljenje dobrih praks lahko poteka v obliki kolegialnih hospitacij, napovedanih nastopov za sodelavce, frontalnih predstavitev itn.