S šolskim letom 2023/2024 se začenja novo 6-letno obdobje šolske sheme sadja in zelenjave ter mleka.

Šolska shema je ukrep Skupne kmetijske politike Evropske unije, s katerim se vsaki državi članici namenijo finančna sredstva za razdeljevanje brezplačnega obroka sadja in zelenjave ter mleka in mlečnih izdelkov otrokom v izobraževalnih ustanovah. Namen šolske sheme je povečati porabo sadja in zelenjave ter mleka in mlečnih izdelkov pri otrocih in mladostnikih. Spremljevalni izobraževalni ukrepi so usmerjeni v izboljšanje prehranskih navad ter izobraževanje o zdravih prehranskih navadah, kratkih verigah, ekološkem kmetovanju, trajnostni pridelavi in preprečevanju zavržkov hrane. Izbor upravičenih kmetijskih proizvodov in živil v šolski shemi je razdeljen na ‘šolsko sadje in zelenjavo’ ter ‘šolsko mleko’, na ta način je razdeljeno tudi financiranje. Šole v letnem načrtu izvedbe šolske sheme predvidijo pogostost razdeljevanja, glede na višino pomoči na učenca (cca. 6 € za ŠSZ in do 4 € za ŠM).

Spletna stran: https://www.gov.si/teme/solska-shema-sadja-zelenjave-in-mleka/